Skiferie
Koh-I Nor - billede 1
5-stjernet Hotel

Koh-I Nor

Val Thorens, Frankrig
1 / 8

Koh-I Nor

Rue du Gebroulaz, Val Thorens, Val Thorens, Frankrig

Find ledige datoer og priser
Hjemrejse: fre. 14. aug.Rejsegarantifonden · Fri afbestilling op til 60 dage før

Om hotellet

Om boligen

Femstjernet hotel med fantastisk placering!

Det eksklusive 5-stjernede Hotel Koh-I Nor er Val Thorens’ skinnende, nye perle. Dette luksuriøse ski-hotel åbnede i december 2013 – og her er tænkt på alle detaljer. Med lækre, moderne faciliteter, stor wellnessafdeling, 3 gourmet-restauranter og perfekt beliggenhed lige ud til pisten får du her en skiferie med alt, hvad du overhovedet kan drømme om.

Luksus ned til mindste detalje
Hotellets navn i sig selv hentyder en høj grad af kvalitet. Koh-I Nor er nemlig navnet på den 105,602 karat diamant som er i den britiske dronnings krone, og som engang var verdens største.

Der er kræset for detaljerne på hele hotellet, og de flotte værelser er moderne indrettet ned til mindste detalje. Hotellet er lokaliseret ved Plein Sud pisten og det betyder, at du efter en lækker lang dag på ski kan stå helt hen til hotellet og hoppe ned i spa-afdelingen. Slap for eksempel af i den indendørs opvarmede pool eller en tur i jacuzzi, sauna, dampbad eller fitness. Du har også mulighed for at løsnet op i dine ømme stænger med massage og forskellige behandlinger. Der er fri adgang til spa-afdelingen, men behandlingerne er mod betaling.

Gourmet-mad
Du kan vælge mellem hele tre restauranter, når du skal spise aftensmad på Hotel Koh-I-Nor. Det ene køkken har et internationalt præg og panoramaudsigt over Val Thorens. Du kan også nyde middagen i det luksuriøse brasserie, og endelig er der det helt nye La Cave, hvor der serveres lokale specialiteter fra Savoie-regionen.

Alle tre restauranter drives af køkkenchef Eric Samson, der med to Michelin-stjerner i bagagen sammensætter kreative og velsmagende retter, der nok skal tilfredsstille dine smagsløg.

Der er også solterrasse med panoramaudsigt, hvor du kan nyde et godt glas vin og en snack til afterski.

Hotel Koh-I Nor

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er inkluderet i prisen?+

Prisen dækker overnatning på Koh-I Nor i den valgte periode og boligtype. Liftkort, skiudstyr, skiskole, transport og forsikring tilkøbes separat – vi har samarbejdsaftaler med lokale udbydere og hjælper gerne med at samle det hele.

Hvornår betaler jeg, og kan jeg afbestille?+

Du betaler et depositum ved bestilling og restbeløbet senest 60 dage før afrejse. Fri afbestilling op til 60 dage før afrejse. Vi anbefaler altid en afbestillingsforsikring.

Er der dansk personale på destinationen?+

Ja, vi har dansk personale i Frankrig hele sæsonen. Du har altid en at ringe til, hvis du har brug for hjælp før, under eller efter rejsen.

Hvordan kommer jeg til hotellet?+

Du kan flyve, køre selv eller tage bus. Vi rådgiver om den bedste transport for netop din rejse – kontakt os på 98 12 52 99.

Er I medlem af Rejsegarantifonden?+

Ja, reg.nr. 1851. Dine penge er sikret, og hjemtransport er garanteret hvis noget uventet skulle ske.

Koh-I Nor
Klar til at booke?
Vælg dato